Jakie wyróżniamy dystanse do zbrojenia?
Jakie wyróżniamy dystanse do zbrojenia?

Dystanse do zbrojenia różnią się od siebie formą konstrukcji, kształtem, materiałem z którego zostały wykonane, jak i sugerowanym przeznaczeniem. Poniżej prezentujemy najczęstsze kryteria podziału podkładek dystansowych plastikowych stosowanych w elementach oraz budowlach żelbetowych.

 

Dystanse do zbrojenia wykonane z tworzywa sztucznego

Do najbardziej rozpowszechnionej grupy podkładek dystansowych należą podkładki wykonane z tworzywa sztucznego. Podkładki te charakteryzują się wysoką wytrzymałością i świetną odpornością na zadane obciążenia. Dzięki swojej rozbudowanej konstrukcji, lepiej wiążą się w betonie. Często w ich budowie dostrzec można różnego rodzaju elementy wspomagające ich stabilność, oraz zaciski poprawiające mocowanie prętów zbrojeniowych, dzięki czemu mamy pewność że zbrojenie nie przemieści się podczas betonowania. Dystanse pod zbrojenie zazwyczaj wykonane są z plastiku odpornego na większość środków chemicznych stosowanych na budowie. Lepsze właściwości posiadają podkładki dystansowe wykonane z polipropylenu. 

 

Podkładki zbrojeniowe podzielić można ze względu na przeznaczenie. Do zbrojenia elementów poziomych stosuje się różnego rodzaju podkładki punktowe: klocki, baryłki, kości. Do podłoży miękkich stosujemy podkładki o większej i gładkiej powierzchni podstawy aby zminimalizować zagłębianie się podkładki jak i zniszczenie podłoża. W przypadku zbrojenia elementów pionowych stosujemy podkładki, na które potocznie mówi się ‘gwiazdka’.

 

Listwy dystansowe stropowe 

Drugą najbardziej rozpowszechnioną grupą podkładek zaraz po podkładkach zbrojeniowych punktowych są listwy stropowe. Podkładki liniowe najczęściej stosuje się do dolnego zbrojenia stropu. Dystans liniowy wykonany z tworzywa sztucznego [PP] jest lekki, stabilny a zarazem wysoko wytrzymały. Listwa dystansowa posiada wiele elementów jak wcięcia, otwory, zaciski, dzięki czemu listwa stropowa lepiej kotwi się w betonie minimalizując jej rozszerzalność. Listwy dystansowe skracają znacznie czas montażu - można je docinać na dowolną długość.

 

Podkładki do prefabrykacji

Ta grupa dystansów do zbrojenia przeznaczona jest do zakładów prefabrykacji, w szczególności do betonów architektonicznych. Podkładki te charakteryzuje większa powierzchnia podparcia. Dystanse do prefabrykatów mają za zadanie stabilizować zbrojenie. Wyróżniamy podkładki w formie listew łączonych różnymi elementami, podkładek pierścieniowych, jak i dystansów w postaci płytek z licznymi otworami i wypustkami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl