Akcesoria do betonu a otulenie prętów zbrojeniowych
Akcesoria do betonu a otulenie prętów zbrojeniowych

W starszym budownictwie, prace zbrojarskie wykonywane były z małą dokładnością i często przy wykorzystaniu najtańszych materiałów. Zardzewiałe pręty zbrojenia - przez błędnie dobraną grubość otuliny i nierównomierny rozkład betonu, postrzępione krawędzie elementów budowli, to tylko część niedociągnięć w starszych konstrukcjach. Nowoczesne budownictwo wymaga stosowania rozwiązań, które cechuję wysoka jakość, precyzyjność oraz praktyczność.


 

 

Co to jest otulina zbrojenia?

Jest to dystans od powierzchni betonu do przylegającej powierzchni zbrojenia. Odpowiednio dobrana grubość otuliny betonu pomaga uzyskać wymaganą trwałość zbrojenia. Ponadto, zapobiega korozji, zapewnia ognioodporność całej konstrukcji betonowej oraz pozwala przenosić obciążenia między zbrojeniem a betonem. 

 

Od czego zależy grubość otuliny zbrojenia?

Grubość warstwy zbrojenia w znacznym stopniu przekłada się na trwałość budowli i ma duży wpływ na nośność całej betonowej konstrukcji. Grubość otuliny betonu zależy między innymi od średnicy prętów zbrojeniowych. Innym ważnym czynnikiem, który decyduje o doborze grubości jest to, czy element konstrukcji jest wystawiony na działanie warunków atmosferycznych. Zazwyczaj, grubość warstwy betonu jest większa w elementach pionowych typu belki, słupy niż zbrojeniach poziomych. Wyjątkiem może być fundament, który poprzez ciągły kontakt z kwasami organicznymi, narażony jest na działania destrukcyjne. Aby zapewnić wymaganą grubość betonu, stosuję się podkładki dystansowe plastikowe lub betonowe. Tak więc, trzeba przeanalizować czy dany fragment jest w środku czy na zewnątrz budowli, czy ma kontakt z duża ilością wody, czy też z chemikaliami. Zatem, jak zabezpieczyć pręty zbrojeniowe przed korozją? Należy dobrać grubość warstwy betonowej tak, aby z wszystkimi elementami zbrojenia (pręty rozdzielcze, strzemiona, baryłki), ich parametry były zgodne z obowiązującymi przepisami jak i przeanalizować wszystkie możliwe występujące czynniki destrukcyjne.

 

Plastikowe podkładki dystansowe do zbrojenia 

Największą popularnością podczas wykonywania prac zbrojarskich w konstrukcjach żelbetowych cieszą się właśnie dystanse z tworzywa sztucznego. Elementy te pozwalają zachować wymaganą grubość warstwy betonowej w konstrukcjach i elementach żelbetowych, tym samym podnoszą trwałość całej struktury budowli. Jednak należy zadbać o to, aby podkładki dystansowe do zbrojenia były wysokiej jakości. Ponadto, zapewniają odpowiedni dystans między deskowaniem a zbrojeniem.

 

Jak zapewnić przyczepność prętów zbrojeniowych do betonu?

Jednym z ważniejszych czynników jest dobór odpowiedniej mieszanki betonowej, która musi pochodzić od sprawdzonego dostawcy. Często po niższych cenach można spotkać mieszanki betonowe z domieszkiem popiołu lub innych substancji, które nie gwarantują odpowiedniej przyczepności betonu do stali. Tak więc, aby powstała solidna konstrukcja żelbetowa, należy używać mieszanki betonowej wytworzonej z wysokiej jakości cementu, który pochodzi od cementowni. 

Cały szkielet zbrojenia nie powinien być pomalowany farbami, pokryty żadnymi środkami chemicznymi czy też posmarowany smarem lub środkami oleistymi. Stal zbrojeniowa powinna posiadać atest, z wypisanymi jej właściwościami. Lekki nalot rdzy niełuszczącej na pręcie zbrojeniowym tworzy warstwę pasywną, która w późniejszym okresie chroni stalowy element przed korozją. 

 

 

Sklep internetowy INTAKO oferuję akcesoria do żelbetu, akcesoria szalunkowe, dystanse punktowe plastikowe, kliny i podkładki do montażu okien oraz akcesoria do betonu. Wszystkie nasze produkty pochodzą od renomowanych i cenionych producentów, dlatego dostarczane przez nas produkty i materiały budowlane cechuję wysoka jakość. Stale poszerzamy naszą ofertę o podstawowe elementy niezbędne na każdej budowie, aby móc kompleksowo obsłużyć małe i duże przedsiębiorstwa budowlane.

W ofercie sklepu można znaleźć niezbędne elementy wykorzystywane w konstrukcjach żelbetowych, w zakładach prefabrykacji jak i na budowie. Oferujemy produkty wyłącznie sprawdzonych producentów, cenionych na rynku światowym. Aby ułatwić nawigację, kategoria podzielona została na grupy produktowe takie jak podkładki dystansowe do zbrojenia (tzw. baryłki, kształtki, gwiazdki i inne) z tworzywa sztucznego w których znajdują się dystanse poziome, pionowe i liniowe, akcesoria do szalunków w których można znaleźć konusy, korki i tuleje ochronne oraz zaciski szalunkowe tzw. żabki, akcesoria do szklenia z klinami i podkładkami dystansowymi oraz podkładkami wyrównawczymi dla różnego rodzaju systemów okiennych. Uzupełnieniem oferty są akcesoria dla zbrojarzy, akcesoria do ociepleń i wiele innych.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl